У світі, де старі газети та інша макулатура часто стають першим вибором для розпалювання багаття, є ще один, ефективніший та екологічно чистіший спосіб створення затишку. Він не тільки ефективніший, але й має природне походження — лимонні та апельсинові шкірки.
Це натуральне рішення чому? Тому що цитрусові шкірки горять краще за звичайну макулатуру. Процес їх спалювання супроводжується приємним ароматом. А що особливо важливо — на відміну від газет, цитрусові шкірки виділяють менше креозоту, токсичної речовини, яка може виникнути при спалюванні інших матеріалів.
Секрет шкірок цитрусових у їх ефірних оліях. Саме вони надають цитрусовим шкіркам здатність довго горіти, що робить їх чудовим вибором для створення затишку в будинку чи природі.
І подумайте про те, як приємно пахнуть апельсинові шкірки, порівняно зі старими газетами. Особливо коли вживаєте цитруси в їжу, можна зберегти їх шкірки для майбутнього використання як екологічно чисте та ароматне джерело тепла.
Нацбанк виводить з обігу частину грошей: що потрібно знати українцям
Тарифи для пенсіонерів, студентів і бізнесу: що пропонують Київстар, Lifecell та Vodafone
Україною пройдуть масштабні перевірки пенсіонерів: хто залишиться без виплат
Українцям пропонують нову фінансову допомогу: гроші виплатять одразу
Більш того, використання цитрусових шкірок для розпалювання також є вдалим способом повторного використання відходів. Це чудовий спосіб зробити щось корисне з того, що зазвичай викидається, знижуючи зрештою кількість сміття.
З цього випливає, що крім їхньої функціональності, лимонні та апельсинові шкірки надають додаткові переваги, роблячи процес розпалювання не тільки ефективним, але й приємнішим для всіх членів сім'ї чи компанії.
Також наш портал розповідав, яблука допоможуть помідорам швидше дозріти, цибуля зіпсує картоплю: як правильно зберігати продукти в холодильнику
Раніше ми повідомляли, стане тільки гірше: продукти, які не можна їсти після бурхливого застілля
Вам буде цікаво дізнатися, їсте овочі на дієті - готуйтеся до зайвих кілограмів: у якому вигляді заборонені морква, шпинат та баклажан